[:BG]

2.11.2017

Като даденост, Голфът е индивидуална игра. Макар и да има утвърдени отборни формати, каквито са Scramble, Foursomes и Four balls, на състезателите много рядко се случва да участват в истински отборни състезания, още повече за повече от един ден.

Това се промени миналата семица, когато на красивото планинско игрище Пирин Голф, се проведе Държавния Междуклубен Шампионат по Голф. С традиции от няколко години вече, сега Шампионатът предложи разширен формат. Добавените категоrии Сеньори А и Б и Жени, обещаваха да предизвикат отборите и да опровергаят предварителните прогнози. Друга промяна дойде с избрания от БГА вариант за 2 индивидуални, Медъл кръга, за разлика от мачплей финалните кръгове в предишните издания.

Говорейки за прогнози, в елитната Мъже-А дивизия като фаворити се откроиха отборите на Света София, съставени от Дими Савов, Радо Рашев, Цанко Цанев и Юли Ботев и Пирин Голф, представен от Райан Стайков, Анди Пийч, Алекс Евтимов и Стивън Плац. Сякаш по-малки шансове имаха отборите на Правец и Еър София (Ихтиман). За съжаление, събитието не можа да привлече представители на „морските“ игрища, Лайтхаус, Блексийрама и Тракийски Скали, което придава един привкус на незавършеност на този така важен форум.

Някакси по-емоционално заредени бяха очакванията в Сеньорската А дивизия, която беше „приютила“ такива легенди на БГ Голфа, като Емо Марков, Стефан Кралчев, Живко Тенев, Олег и Гриша Черневи (макар и от различни отбори) с допълнение от Алън Рогът, Сет Андърууд, Ватко Бешлиев, Пламен Мицански и Владо Михайлов разбира се.

При жените, най-добре селектиран изглеждаше отборът на домакините от Пирин Голф, начело с Бойка Мицанска.

И така, жребият беше хвърлен, флайтовете определни и … прогноза за студ, вятър и дъжд „пожела лека нощ“ в петък вечерта на състезателите, които трябваше да определят тактиката си, облеклото си и най-вече да намерят морални сили да се спряват с предизвикателството на съботния ден.

Той започна със смразяващо потвърждение на прогнозата за времето. Про Голф Спортен Клуб присъства на старта му и даде репортаж на живо с това лайв-видео. Независимо от тежкото време и сезонно аерираните грийнове на челната деветка, добри резултати бяха регистрирани във всички групи. При Мъже-А, Райан игра на +1, Радо Рашев на +4, а Алекс Евтимов на +6. В Мъже-Б, „звездата изгря“ за Младен Шишков с 34 точки. Много силно играха съотборника му от Пирин Голф, Илия Кирчев – 32 точки, Бойко Ангелов от Еър София с 30 и Влади Кайзоров от Правец с 29.

Сеньорите, играли от жълтите тий-та, не реализираха това предимство и дадоха най-добри резултати около 80-те. В тяхната Б дивизия се открои, винаги постоянният Доктор Радо Желев от Пирин Голф с 30 точки.

При жените, изненади не бяха регистририани и макар и недоволна от играта си, Бойка Мицанска донесе на отбора си 27 точки, които в комбинация с 25-те на винаги много стабилната Ваня Маневска, предопределиха крайното класиране в дивизията.

Вечерта, всички се насладиха на домакинството на Пирин Голф и Кънтри Клуб, любезно предоставили  задушевна вечеря за участниците в турнира, които със зачервени от времето лица, се радваха най-ценната придобивка на голф играта – Приятелството.

Финалният втори ден на Шампионата, предложи не по-малко предизвикателно време. Харектерният „Пределски“ вятър задуха дваж по-силно и то още от 9 часа сутринта. Малко успокоение за едноцифрените температури беше типичното Пиринско слънце, топлещо не само сърцата ни, но този път и телата ни.

Предстояха да се решат няколкото оформили се двубои. При Мъже-А, дали Пирин Голф ще удържат преднината си от 10 удара пред Света София за първото място, както и дали Правец ще спечелят третото, след като изоставаха на удар след Еър София. За титлата с Мъже-Б, спореха Света София със 73 точки, следвани от Правец и Ихтиман, съответно със 79 и 83 точки. При Сеньорите, Св София водеха само с 2 удара пред Правец, а в Б беше обратно, но в борбата за второто място. Там водеше Пирин Голф с цели 10 точки.

В крайна сметка, абсолютен шампион стана отборът на Пирин Голф, спечелил титлите в почти всички категории. Единствено Сеньорската А дивизия беше доминирана от Света София, които се окопитиха и показаха „истинските си зъби“ с Емо Марков, завършил на +2, след като още в началото на кръга наложи волята си, записвайки 2 бърдита и ийгъл на първите 4 дупки. В Мъже-А, трима състезатели на Пирин Голф играха под 80 удара и „удариха конкуренцията в земята“. Мъже-Б видя дори още по-голям резултат от „Играча на Шампионата“, Младен Шишков, с неговите 43 точки, с което затвърдиха титлата си. При Сеньорите-Б, традиционно силният, Димитър Георгиев от Св. София, даде най-добрия резултат за деня -33 точки, но това не попречи на Пирин Голф да грабне и тази купа. Видимо, най-голямата амбиция беше демонстрирана от жените на Пирин Голф, които с по 26 точки за Бойка и Ваня, затвърдиха превъзходството си от първия ден и заслужено ще се „кичат“ с титлата най-добър женски отбор на България. Браво момичета!

 

Отборите бяха наградени, а Г-н Ватко Бешлиев, запленен от духа на Шампионата, покани всички участници на Предколеден Голф Турнир, планиран да се проведе на „Целогодишното Голф Игрище“ на голф клуб Еър София в Ихтиман. Благодарим.

Резултатите!

Про голф Спортен Клуб[:]

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *