През първия игрален ден от финалная турнир от веригата Световен Голф Шампионат, провел се в Шанхай, Китай, победителят Ксандер Шофеле навърши скромните 25 години. Три дни по-късно американецът завърши участието си по невероятен начин, постигайки общ резултат от -14 удара и надигравайки сънародника си Тони Финау в плейоф. Шофеле записа трета титла в професионалната си кариера след двете си победи в ПГА Тура през 2017, която му донесе щедрите 1,7 млн. долара, изкачване на 12-то място в Световната голф ранглистаи 4-то място в класирането на Рейс ту Дубай.

Embed from Getty Images

Чувствах се много добре във всеки аспект от своята игра, както физически, така и психически. Беше най-страхотният финален флайт, в който някога съм играл.“ – заключи шампионът след края на турнира.

Печелившата формула на Ксандер за четирите дни от състезанието, провело се на игрището Шешан Интернешънъл, може да бъде обобщена по следния начин :

Феъруеи в регулация : 45 процента

Грийнове в регулация : 72 процента

Средна драйвинг дистанция : 308 ярда

Пътове при грийнове в регулация : 1,65

Бърдита : 21

Богита : 6

Интересен факт е, че от всички данни посочени по-горе, победителят в Китай е водач само в статистиката по брой допуснати богита. Това показва, че НЕ точни драйвове и много уцелени грийнове са тайната рецепта за успеха на Ксандер, а именно умението да се спасяват парове и консистентно да се правят по-малко от 2 пъта на грийн. Младата американска звезда получава професионален статут едва през 2015 година, като преди това се е намирал в Топ-10 в Световната аматьорска голф ранглиста. Въпреки неголемия професионален опит, Шофеле още същата година печели карта за Web.comTour-а и само за 1 година се изкачва до челните позиции, където получава и достъп до ПГА Тура. По всичко личи, че този младеж има всички необходими качества, за да бъде част от световния голф елит.

Голямата надежда на Европа, англичанинът Джъстин Роуз завърши трети с резултат от -10 удара. След стабилна игра през първите три дни от състезанието „Роузи“ допусна три грешки в своята втора деветка през финалния кръг, което го отдалечи от двамата водачи. Победителят от Мастърс-2018, Патрик Рийд от своя страна поведе още през първия ден на Световния Голф Шампионат. През следващите два дни той успя да се задържи в челните позиции, но резултат от 77 удара във финалния ден, срина шансовете му за победа.

Така най-голямото събитие преди финала на Рейс ту Дубай е вече в историята и промените в класацията са налице. DP World Tour Championship, големият финал на сезона в Европейския Тур, ще се проведе на 15-18 ноември в Джумейра Голф Естейтс, Дубай, когато ще стане ясен и победителят в “Race to Dubai”, определящ най-заслужения голфър за годината в тура. Преднината на Франческо Молинари е огромна, но дали ще е достатъчна?

Изготвил: Любомир Костов за Про Голф Спортен Клуб